V sredo smo v Sloveniji potrdili osem novih okužb, kar je največ od konca aprila. Pristojni so opravili 952 testov. Bolnišnico je zapustil en bolnik, hospitaliziranih tako ostaja šest pacientov. Nove okužbe izvirajo iz Ljubljane, Krškega, Kopra in tujine. Ker so problem večinoma vnosi iz tretjih držav, bo NIJZ predlagal poostritev ukrepov na meji. Minister za zdravje Tomaž Gantar je opozoril, da smo Slovenci hitro pozabili, da se moramo določenih pravil držati. UKC Ljubljana je medtem potrdil, da so okužbo odkrili pri enem od zaposlenih.
Po podatkih covid-19 sledilnika smo v sredo zabeležili osem novih okužb. Gre za najvišjo številko v slabih dveh mesecih. 29. aprila smo odkrili 11 okužb, kasneje pa se je število novih primerov gibalo od nič do 5.
V sredo so pristojni opravili 952 testov. Bolnišnico je zapustil en bolnik, hospitaliziranih pa ostaja šest pacientov, od tega eden potrebuje intezivno terapijo. Zabeležili nismo nobene smrtne žrtve. Aktivno okuženih je po podatkih covid-19 sledilnika 34 ljudi. Tri nove okužbe so potrdili v Ljubljani, eno v Kopru, eno v Krškem, trije okuženi pa so tuji državljani.
Kot so sporočili iz UKC Ljubljana, so okužbo s koronavirusom potrdili pri enem od zaposlenih. Služba za preprečevanje in obvladovanje bolnišničnih okužb je odredila ustrezne ukrepe. Kot so še zapisali, gre za verjetni prenos na dogodku v prostem času, ki se ga je udeležila oseba, ki je bila pred tem v eni od tretjih držav.
Kot je danes povedal minister za zdravje Tomaž Gantar, se zadeva očitno še ni umirila. “Ni bilo nobenega skrivanja in prikrivanja. Je pa morda zadeva aktualna do te mere, da smo ponovno priča povečanju števila okuženih v zadnjih dneh. Bojazen pred drugim valom v resnici obstaja. Po relativno ugodnem poteku v prvem valu, smo prišli do trenutka, ko že razpravljamo o povečanem številu okužb,” je dejal Gantar. Minister opaža, da smo zelo hitro pozabili, da se moramo določenih pravil držati. To je tista nevarnost, ki lahko vodi v drugi val, še dodaja. Kljub temu bolezen danes bolje poznamo kot na začetku. Po besedah Gantarja so v prvem valu uspeli reorganizirati zdravstveni sistem in ga prilagoditi obdobju epidemije. Danes razpolagamo tudi z bistveno večjo količino zaščitne opreme, je povedal Gantar na današnji novinarski konferenci. Na koncu je povedal, da bo danes potekal nujni sestanek glede porasta okužb.
Včeraj je predsednik vladeJanez Janša ocenil, da nam grozi drugi val koronavirusa. In to tik pred začetkom počitnic in en dan pred začetkom uveljavljanja bonov. Zaskrbljujoče napovedi prihajajo tudi z vrha strokovne skupine. Kot so dejali, smo se očitno preveč sprostili, razmere pa so kritične. Novi primeri okužb so večinoma vnešeni iz tujine, zato bo, kot so dejali, treba razmisliti o takojšnjem strožjem režimu na meji.
Vodja svetovalne skupine dr. Bojana Beović, je v oddaji 24UR ZVEČER včeraj dejala, da težko oceni, da smo meje odpirali prehitro, “odpirajo se po vsej Evropi in tudi pri nas je bilo stanje ugodno”. “Vendarle pa so izkušnje v zadnjih nekaj dneh, ko se nam stopnjuje število vnosov iz drugih držav, opozorilo, da je nekaj treba storiti. Treba se je zavedati, da vsak vnos pomeni več deset kontaktov. Če teh kontaktov ne uspemo uspešno identificirati in zamejiti njihovega gibanja s karanteno, se lahko zgodi, da iz teh nekaj primerov lahko nastane nekaj deset novih primerov, kar pa bi bilo že res kritično stanje.”Dodaja, da je trenutno stanje“opozorilno”.Ukrepe bi bilo po njenih besedah potrebno znova poostriti“čim prej, v nekaj dneh”.
Krek pričakuje, da bo odlok o prehajanju meje spremenjen že v petek
Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je zaradi vnosov okužb novega koronavirusa v državo predlagal razpravo o umestnosti nekaterih izjem, zaradi katerih osebam, ki pridejo iz držav, ki niso na seznamu epidemiološko varnih držav, ni treba v 14-dnevno karanteno. Odlok o ukrepih za preprečitev širjenja novega koronavirusa na mejnih prehodih, ki je bil v uradnem listu objavljen 7. junija, v 10. členu določa 16 izjem, kdaj ni treba uvesti 14-dnevno karanteno za osebe, ki pridejo v Slovenijo iz državah, ki niso na seznamu epidemiološko varnih držav.
Med drugim 14-dnevna karantena ob prihodu v Slovenijo ni potrebna za čezmejne dnevne oz. tedenske delovne migrante, osebe v gospodarskem prometu v Slovenji, prevoznike blaga v ali iz Slovenije, tranzite potnike čez Slovenijo, diplomate. Brez odrejene karantene je dovoljen prehod meje iz družinskih razlogov zaradi vzdrževanja stikov z ožjimi družinskimi člani, za osebe, ki je bližnji sorodnik državljana Slovenije ali tujca s stalnim prebivališčem Sloveniji itd.
Direktor NIJZ Milan Krekje pojasnil, da večina primerov okužb z novim koronavirusom, ki so jih v zadnjih tednih zabeležili v Sloveniji, pride iz tujine prav na podlagi teh izjem. Zato bodo predlagali razpravo o umestnosti določenih izjem, kar v primeru poslabšanja epidemiološke slike tudi predvideva omenjena vladna uredba. Glede na to, da odlok izvaja ministrstvo za notranje zadeve, bo tudi to ministrstvo imelo glavno besedo o vsebini odloka oz. katere izjeme glede karantene bodo v njem ostale. Krek pričakuje, da bi lahko odlok spremenili že v petek.